Get A Hold Of Us

1-866-606-7473

FAQ

You should get them from ingredient suppliers, or make them up if you're looking to play around with 'what-if' scenarious. I recommend getting a hold of the suppliers listed in the above section if you're not sure where to start.

These will often be a little higher than what your manufacturer gets since they might have volume pricing.

Upfront ingredient costs are determined by ingredients you source yourself.. For example, if you have to source two packs of ingredients for $500 each then your upfront ingredient costs are $1,000. These costs are independent of what you use on your run.

Total ingredient costs are determined by what's used on your run. If your ingredient costs per bottle are $8 and you have a 1,000 container run, then your total ingredient costs will be $8,000.

However, to combine the two examples used above, if you didn't source any of the ingredients yourself then your upfront ingredient costs will be $0. But the amount paid to manufacturer will also be $8,000.

The amount you pay to the manufacturer is the per-bottle ingredient cost that's paid by the manufacturer x the bottles in your run.

The total amount to get started is the amount you pay to the manufacturer + upfront ingredient costs. If you're not sourcing ingredients yourself then your upfront ingredient costs will be $0.

Lots of ingredients come with a carrier to stabilize an ingredient. Anything that's extracted usually has a carrier. Sometimes carriers are added to dilute ingredients.

For example, let's say you want to use 1mg of Vitamin B12 in your formula. A lot of suppliers will carry a 1% B12 mix, which means that there'll be 1 mg B12 and 99mg carrier. However, you'll have to pay for all 100mg, hence the reason it's included.

Some ingredients will also come as a salt, and they should be treated the same way. For example, folate is often complexed to a salt. So 500 mcg of folate might have 400 mcg of salt complexed with it. This should be entered as 44% carrier.

It takes the per bottle ingredient costs and adds in testing costs (which are increased if you source yourself), labeling, materials, compliance and a modest markup. It's an estimate and most manufacturers will have their own formula for determining their quote.

.

It depends on who sources them.

Let's suppose you have a total ingredient cost of $8/bottle. If you source two ingredients yourself that add up to $1.50 per bottle, then the per bottle ingredient costs for you will be $1.50, and your manufacturer's per bottle costs are $6.50.

To get the total ingredient costs for the run, multiply these two numbers by the bottles in your run.